Codesys

Codesys

CODESYS (Controller Development System) kontrol uygulamaları geliştirmek için kullanılan; uluslararası IEC 61131-3 standartlarına uygun bir geliştirme ortamıdır.

CODESYS Almanya merkezli 3S-Smart firması tarafından geliştirilmektedir. İlk versiyonu 1994 yılında geliştirilmiştir ve yaygın olarak kullanılmaktadır. CODESYS Yazılımı bir çok endüstriyel otomasyon teknolojisini tek bir arayüz üzerinde programlama imkanı sunmaktadır.

CODESYS IEC 61131-3 standartları tarafından tanımlanmış 5 programlama dili ile de programlanabilen bir arayüzdür.

 

            IL (Instruction List) – Assembly benzeri bir programlama dili

 

            ST (Structured Text) -- PASCAL veya C benzeri bir programlama dili

 

            LD (Ladder Diagram) – Grafiksel elektrik kumanda dili

 

            FBD (Funtion Block Diagram) -- Programlanabilir mantık denetleyici tasarımı için bir grafik dili

            SFC (Sequential Function Chart) – Sıralı fonksiyon kontrol sistemi dili

 

 

CODESYS ile programlama metodunda farklı haberleşme protokolleri kullanılabilir. CODESYS PROFIBUS, CANopen, EtherCAT, PROFINET ve EtherNet/IP protokolleri ile entegredir.

 

 Sistem ile entegre edilmiş olan Grafik editörü aracılığı ile sürecin birçok elementi görselleştirilebilir ve prosesler bir panel, web tarayıcısı veya bir işletim sistemi üzerinden izlenebilir.

 

 Farklı endüstriyel sektörlerden 250’nin üzerinde üretici CODESYS Programlama arayüzü ile kurgulanabilen akıllı otomasyon cihazları üretmektedir. Sonuç olarak dünyanın her yerinden binlerce kullanıcı, makine üreticisi ve mühendis her tür otomasyon prosesi için CODESYS kullanmaktadır.

 

CODESYS otomasyon sektörünün lider üreticilerinden 400’ün üzerinde cihazla çalışma imkanı sunar.


WhatsApp Destek Hattı